sobota, 8 sierpnia 2020

Festiwal Kultur

       VII Festiwal Kultur  - 7 - 9 sierpnia 2020 - jak co roku połączył w programie elementy kultury rodzimej, sitarskiej, roztoczańskiej, kresowej, żydowskiej, słowiańskiej i bałkańskiej. Stało się tradycją, że co roku przyjeżdżają na występy inne zespoły zza wschodniej i południowej granicy. W tym roku z Chorwacji  i Słowacji.
      Chorwację reprezentował KUD "Branislav Nušić". Kulturno umetničko društvo (KUD) to nie jeden zespół, lecz stowarzyszenie jednoczące różne sekcje, grupy i zespoły zajmujące się artystyczną aktywnością: folklorem tanecznym, muzyką (sekcja tamburynu), teatrem i recytacją. Wszystkie grupy i sekcje przede wszystkim kultywują tradycyjny serbski folklor historycznego regionu zwanego Srem (Syrmia) będącego w czasach antycznych rzymską prowincją. Obecnie większość terytoreium dawnego Sremu znajduje się częściowo w granicach Chorwacji, a częściowo Serbii. Stowarzyszenie KUD powstało w 1951 roku, a jego celem do dzisiaj jest zachowanie oryginalnego folkloru w różnorodnych aspektach: artystycznym, językowym, muzycznym, obyczajowym. Stąd na przykład sekcja teatralna przygotowuje spektakle prezentujące dawne obrzędy i obyczaje. Zobowiązuje do tego poniekad drugi cżłon nazwy stowarzyszenia "Branislav Nušić" przyjęte jako hołd dla wybitnego serbskiego powieściopisarza, nowelisty i dramaturga (Branislav Nušić 1864 - 1938).


    
       Ze słowackich Koszyc natomiast przyjechał zespół Železiar założony w 1964 roku. Prezentuje on w swoich występach sztukę ludową regionów Abov, Zemplin, Šariš i Spisz na Słowacji. Zespół odznacza się harmonijnością tańca, śpiewu i wykonywanej muzyki na ludowych instrumentach. Choreografia łączy w całość różne elementy tworząc poetycki spektakl zbudowany na autentycznych źródłach. Przez lata działalności repertuar zawierał tańców, o których informacje można znaleźć na stronie zespołu. Przy każdym tańcu jest informacja o jego charakterze oraz z jakiej okolicy pochodzi, z jakiej wsi nawet. Na przykład taniec starego świata był tańczony w parach w okolicach wsi  Čierne i Skalité , natomiast skoczony to taniec męski. Z kolei KYSUČANKY jest tańcem żeńskim. Oczywiście nie sposób tego spamiętać, nazwy usłyszane po raz pierwszy zaraz wylatuja z pamięci, ale od czego Internet! Zespoł ma szczegółowo prowadzona stronę. Sa nawet zdjęcia kostiumów do wypożyczania. W bieżącym roku większość występów zespołu niestety została odwołana, ale od czego YouTube! Na Festiwal Kultur jednak przyjechali i to takich właśnie męskich fartuszkach:



     A poza tym był miejscowy zespół Pokolenia oraz górale żywieccy. Uroczysty korowód rozpoczął trzydniowy festiwal, rozstawiły się kramy ze specjałami kuchni regionalnej i ludowymi arcydziełami. I tak sobie wakacyjnie festiwaluję, chociaż Gryczaki w tym roku odwołali.

5 komentarzy:

  1. Trochę nie na temat, ale przypomniało mi się jak wiele lat temu byłam w Koszycach.I tam w centrum koło przepięknego kościoła tańczył jakiś słowacki zespół ludowy. Upał był taki jak dzisiaj a te dziewczyny w tych ludowych sukniach wywijały i przytupuwały na płytach chodnikowych. A grajcy grali i grali..... Coś pięknego to było...

    OdpowiedzUsuń
  2. Ależ może to nawet był ten sam zespół, bo działa od 1964 roku

    OdpowiedzUsuń
  3. Jak się ma pasję to się pięknie żyje, a jak pasją jest muzyka to jeszcze piękniej...;o)

    OdpowiedzUsuń
  4. A jeszcze jak muzyka z tańcem i śpiewem, to piękniej się nie da

    OdpowiedzUsuń
  5. Bo to super sprawa, radość dla oczu, uszu i dowiedzieć się wiele można

    OdpowiedzUsuń