sobota, 15 sierpnia 2020

Assumpta est Maria

   Wśród ośmiu mszy (niektóre źródła podają, że napisał ich 11)  Charpentiera (1643 - 1704) znajduje się skomponowana na Wniebowzięcie Marii Panny Missa Assumpta est Maria (1698 - 1702).  W latach młodzieńczych nic nie wskazywało jednak, że Marc-Antoine Charpentier zostanie cenionym kompozytorem, którego utwory przetrwają poróbę czasu. W wieku osiemnastu lat w Paryżu rozpoczął studia prawnicze, aby je porzucić po pierwszym semstrze. Jeśli wierzyć legendzie,  na dalszą edukację wybrał się do Rzymu studiować tam malarstwo. Nic nie potwierdza tej legendy, gdyż nie odnaleziono żadnego rysunku, żadnego szkicu Charpentiera, za to na pewno gruntownie poznał muzykę włoską, której znajomość mógł swobodnie wykorzystywać podczas siedemnastoletniej pracy kompozytorskiej dla dworu Marie de Lorraine, księżnej de Guise. Dzięki opiece księżnej i jej zainteresowaniom muzycznym dzieła Charpentiera mogły być wystawiane podczas różnych uroczystości na dworze księżnej, łamiąc ówczesny monopol Lully`ego, będącego głównym kompozytorem królewskim. Kiedy doszło do kłótni pomiędzy Molierem a Lullym, Charpentier zaczął także pisać muzykę do jego spektakli teatralnych (np. do "Chorego z urojenia", "Lekarza mimo woli"), kontynuując następnie współpracę także  z innymi dramaturgami: Pierrem Corneillem ("Andromeda"), jego młodszym bratem Thomasem Corneillem oraz Jeanem Donneau de Visem.
      Ostatnie twórcze lata Charpentier spędził jako maitre de musique w Sainte-Chapelle (Kaplica św. Ludwika) w siedzibie królewskiej w Paryżu. Wtedy też skomponował Mszę na Wniebowzięcie  Marii Panny. Jest to utwór na sześciogłosowy chór mieszany, smyczki, dwa flety i continuo ze wstępną Sinfonią. Z zachowanych źródeł wiadomo, że Missa Assumpta została wykonana 15 sierpnia 1702 roku. Istnieją dwie wersje utworu, krótsza i dłuższa. Prawdopodobnie kompozytor przygotowując się do kolejnego wykonania, dodał  i rozbudował niektóre części.

Tu fragment w wykonaniu Spirituel Ensemble pod kierownictwem Hervego Niqueta:





6 komentarzy:

  1. Msza na dzisiaj ... do wysłuchania w ciszy i skupieniu...

    OdpowiedzUsuń
  2. Och, jakkolwiek, to tylko kawałeczek, calość znalazłam w innym wykonaniu prowadzonym przez Williama Christiego, ale ... nie było tak porywające :-)

    OdpowiedzUsuń
  3. że potrafisz wypatrzyć wszystko:))

    OdpowiedzUsuń
  4. Poniekąd faktycznie, musiałam się namęczyć, bo o wiele częściej na YouTube można znaleźć (samo wyskakuje) Mszę na Wniebowzięcie Palestriny, musiałam korygować wyszukiwarkę, bo nie chciała zaakceptować, że potrzebuję Charpentiera ;-)

    OdpowiedzUsuń
  5. Jeśli cokolwiek zgubię, Ty będziesz tego szukać...Sukces gwarantowany...;o)

    OdpowiedzUsuń
  6. W szukaniu w necie sama jesteś mistrzynią!...

    OdpowiedzUsuń