Korzenie muzycznej działalności w Bazylice św. Marka w Wenecji sięgają początku wieku XIV, kiedy to niejaki Mistrz Zucchetto otrzymał 10 dukatów za oprawę organową, zapewne chodziło o grę podczas nabożeństw. Od XVI wieku są już stale pojawiające się informacje o kolejnych mistrzach organowych i mistrzach chóru działających u św. Marka. Znajdowali się wśród nich wybitni organiści i kompozytorzy, jak Cyprian de Rore, Caludio Monteverdi, Francesco Cavalli, Baldassare Galuppi, Andrea Gabrieli, Gicomo Saratelli i wielu innych.
Od XVI wieku datuje się istnienie działającego przy Bazylice chóru pod nazwą Cantores Sancti Marcii. Jednym z pierwszych wybitnych cappella di maestro w 1527 roku został flamandzki kompozytor, autor motetów i mszy, hymnów, madrygałów i chansons był Adrian Willaert (1490 - 1562). Dzięki Willaertowi zostały położone podwaliny pod tzw. szkołę wenecką, która zdecydowanie wyróżniała się mistrzostwem polifonii i harmoniki, a śpiewacy ze św. Marka należeli do najlepszych na świecie. Współcześni spadkobiercy muzycznej tradycji weneckiej - Cappella Marciana (chór i zespół muzyczny) kierowana od 2000 r. przez Marco Gemmaniego - również należą do najdoskonalszych wykonawców twórczości kompozytorów szkoły weneckiej.
Wspaniałą linię melodyczną motetów Adriana Willaerta, a napisał ich 170, można podziwiać w "O magnum mysterium", prastarej - nieznanego autorstwa - pieśni responsoryjnej z Jutrzni Bożego Narodzenia. Treść hymnu zaczerpnięta została częściowo z apokryficznej Ewangelii Pseudo-Mateusza (fragment o zwierzętach w szopce) oraz z Ewangelii Łukasza (werset pozdrowienia Maryi przez Elżbietę). Przez wieki wielu kompozytorów tworzyło muzykę do tekstu, a wersja Willaerta zdecydowanie należy do najpiękniejszych.
O, magnum mysterium et admirabile sacramentum,
ut animalia viderent Dominum natum,
iacentem in praesepio!
Beata Virgo, cuius viscera meruerunt
portare Dominum Iesum Christum.
---------------------------
O wielka tajemnico i cudowny sakramencie,
gdy zwierzęta ujrzały Pana
Nowonarodzonego leżącego w żłobie!
Błogosławiona Dziewica, której łono
było godne nosić Chrystusa Pana.
Pełnia Świąt...;o)
OdpowiedzUsuńBo w samym środku jesteśmy :-) No i w samym środku powinniśmy je mieć... a nie na pokaz ...
OdpowiedzUsuńDopiero dzisiaj będę mogła dokładnie wysłuchać i przeżyć.....
OdpowiedzUsuńBardzo Ci dziękuję....
Bo bez muzyki nie ma świąt...
UsuńKochana notario, z okazji świąt Bożego Narodzenia życzę Ci dużo radości i rodzinnego ciepła na ten święty czas oraz wielu wspaniałych chwil w tym nowym, 2023 roku 🙂. Bardzo zacne wybrałaś dla nas propozycje muzyczne. Ściskam świątecznie
OdpowiedzUsuńDziękuję! Święta to także przebogata tradycja muzyczna, wczoraj słuchałam jeszcze Bacha, jakżeby inaczej...
Usuń