niedziela, 8 stycznia 2023

Muzyka Bukowiny

      W repertuarze Narodowej Kapeli Bandurzystów Ukrainy jest instrumentalny kawałek złożony z serii popisowych występów różnych wirtuozów grających na cymbałach, kobzie, fletach, fujarkach, fletni Pana, klarnecie. Autorem kompozycji jest Ilia Miskij (1920 - 2005), kompozytor pochodzący z Bukowiny, urodzony we wsi Szyszynka (obecnie Kocmań) w obwodzie czerniowieckim. W Czerniowcach Miskij ukończył szkołę muzyczną w klasie skrzypiec i założył zespół złożony z lokalnych ludowych muzyków. Komponował także rapsodie, fantazje i opery. Dokonał wielu aranżacji bukowińskich melodii ludowych. Wykonywana tuta kompozycja jest taką właśnie dokonaną przez Miskiego kompilacją bukowińskich melodii. 

      Na uwagę zasługuje niesamowita współpraca podczas tego występu, a muzycy wzbudzają podziw za płynność, z jaką zmieniają instrumenty. To są multiinstrumentaliści, z których niemal każdy swobodnie gra kilku z nich. Słowo daję, nie umiałabym wskazać, który jest najlepszy. Wspaniali są. Ale nie... może jednak... jeden wywołuje ciary szczególne: ten dźwięk, ten wzrok, to namaszczenie, z jakim gra... Fenomenalny! Ciekawe, czy ktoś zgadnie, który. Albo wybierzcie własnych mistrzów. 


4 komentarze:

  1. Czerwony Kubrak !! ;o) Chociaż Chudzielcowi z tymi "cymbałami" pokłon się należy za dźwiganie...;o)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ha! Ha! Czerwony Kubrak to jest szef wszystkich szefów ;-) I rozumiem Twoją sympatię do Chudzielca - wymiata nie tylko na tych dźwiganych cymbałach, ale na dużych jak pędzi, aż tam z tyłu się uśmiechają:-D
    A mój No1 to jednak ktoś inny ;-)

    OdpowiedzUsuń
  3. I Czerwony Kubrak i Chudzielec Cymbalista i ten Blekitny i jeszcze inni
    Wszyscy wymiatają:-)))

    OdpowiedzUsuń