piątek, 28 listopada 2014

Uśmiech

       W komentarzach do poprzedniego wpisu pojawiło się nazwisko Jonasa Kaufmanna, więc to dobra okazja do odnotowania nowej płyty. Tenor prezentował już wiele swoich głosowych i aktorskich możliwości, tak w operach, jak i w nagraniach płytowych. Wykonuje utwory tak różnych pod względem charakteru muzyki i ekspresji kompozytorów, jak Wagner i Verdi, Schubert i Beethoven, Leoncavallo i Massenet, żeby wymienić tylko kilku. Jego Werther był prawdziwy, Lohengrin nieszczęśliwy, a Parsifal przejmujący. Mam kilka szczególnie ulubionych arii w jego wykonaniu: Gott! Welch Dunkel hier, Ombra di nube, Pourquoi me reveiller, E lucevan le stelle... Są też takie, które lubię mniej, ale nie będę wymieniać ;-)
        Zdecydowanie bardziej przemawia do mnie głęboki wagnerowski głos Kaufmanna niż popisy czasami przesłodzonych tenorów lirycznych. Jego śpiew bywa dramatyczny i poruszający duszę, co wynika z muzycznej dramaturgii wspomaganej operowym librettem, ale dla uszu jest kojącym balsamem bez względu na inne okoliczności. No więc lubię :-) Jeden z ciekawszych i ewoluujących głosów współczesnej operowej sceny. Taki do zasłuchania.
        Najnowsza płyta Kaufmanna Du bist die Welt für mich (premiera wrzesień 2014) odbiega od dotychczasowych charakterem muzyki. Przenosimy się w świat operetkowego boomu lat 20. i 30. Słyszymy takie szlagiery, jak Dein ist mein ganzes Herz z Krainy uśmiechu (1929) Lehara, Irgendwo auf der Welt, popularna pieśń niemiecka (1932) z muzyką Heymanna, tytułowy przebój Taubera  Du bist die Welt für mich. Właściwie całość została pomyślana jako hołd złożony jednemu z najsłynniejszych śpiewaków tamtego czasu o urzekającym aksamitnym głosie - Richardowi Tauberowi (1891 - 1948), stanowiącemu do dziś niedościgniony wzór belcanta I połowy XX wieku. Niemniej, jak zauważa Kevin Clarke, Kaufmann nie naśladuje Taubera, lecz transponuje jego szlagiery na specyfikę własnego głosu, dostarczając słuchaczom oryginalnych wrażeń. Jestem zdecydowanie za takim właśnie potraktowaniem pierwowzoru.
         Także stylizacja towarzyszących płycie nagrań wideo, kostium Jonasa z charakterystyczną kamizelką, archaiczny mikrofon nagraniowy, detale utrzymane w stylu retro przywołują klimat życia muzycznego Berlina lat 20. i 30. I wszystko byłoby pięknie, tylko kompaktowe wydanie płyty audio wraz z DVD z berlińskiej sesji nagraniowej kosztuje jakieś 90 zł :-( Biorąc pod uwagę, że Jonas Kaufmann - poza wspaniałym głosem - ma najpiękniejszy uśmiech we współczesnej operze, może jednak warto? ;-)
Zapowiedź:


A poniżej link do  filmiku z oficjalnej strony z odautorskim wyjaśnieniem :-)
Jeszcze więcej Kaufmanna :-)


23 komentarze:

 1. tiaaaaaaaa....głęboki wagnerowski głos i mnie wpadł w ucho lewe

  o ciemnicy mach Dośka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko w jedno? Mnie wpadł w oba :-) I jeszcze w oko ;-)

   Usuń
 2. wiesz, to pomysł na prezent pod choinkę:))
  Dawno pana Kaufmanna u Ciebie nie było, wyraźnie wydoroślał:))
  Głos uwodzicielski:))

  OdpowiedzUsuń
 3. O urodzie i uśmiechu się nie wypowiem, iżby mię kto na języki nie wziął:)) Co się głosu tyczy, to nie powiem, ma w sobie to "cuś"... Tylko czy on musi śpiewać w tym okropnym narzeczu?:)
  Kłaniam nisko:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, nie musi ;-) Płyta ma dwie wersje, niemiecką i międzynarodową, z połową utworów w języku angielskim, a nie wiem czy nie i we francuskim :-)

   Usuń
 4. Faktycznie wpada w oko i w ucho ten Kaufmann. Ale wolałabym go słuchać w innym języku,chociaż jak śpiewa "Twoim jest serce me..." to nieżle i po niemiecku brzmi.
  :-) :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Stokrotko, i Ty także? Najpierw Wachmistrz, teraz Ty?! Co Wy z tym niemieckim? A sądziłam, że to ja mam jakieś uprzedzenia ;-)

   Usuń
 5. Kaufmann głosem wagnerowskim śpiewa tylko Wagnera. Akademię Muzyczną w Monachium ukończył jako tenor mozartowski, po dwóch latach pracy miał kryzys, prawie stracił głos i jak przyznał w książkowym "wywiadzie-rzece" pt. "Meinen die wirklich mich?" dzięki pomocy pewnego amerykańskiego, ale od lat osiadłego w Niemczech nauczyciela śpiewu - emerytowanego śpiewaka odnalazł "swój prawdziwy głos".
  Polecam książkę nie tylko wielbicielom głosu Jonasa, ale wszystkim miłośnikom opery.
  Dodam jeszcze, że nagranie płytowe tylko w ok. 70% oddaje piękno jego głosu, o czym miałam okazję się przekonać. Jola

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zazdroszczę możliwości słuchania Kaufmanna na żywo :-) Że nagranie nie oddaje w pełni piękna głosu uważam za oczywistą oczywistość, ale czy to znaczy, że nie powinnam w ogóle o jakiejkolwiek płycie pisać? Nie bardzo zrozumiałam intencję tego passusu w Twoim komentarzu ;-) Bardzo cenne Twoje uzupełnienia, ale ja nie mam ambicji tworzenia jakiejś monografii Kaufmanna, omawiania kłopotów z głosem, przebytych operacji, porównywania "jego" Taubera z nagraniem Beczały i co tam jeszcze byłoby warto. Musiałby to wtedy być zupełnie inny blog ;-)
   Książek o sztuce operowej wartych przeczytania też nie przeczytam wszystkich, niestety, nad czym boleję, patrząc na moje wciąż rosnące stosy koło łóżka i na biurku. Ale cóż, trzeba jakoś żyć mimo to ;-)

   Usuń
 6. Co do problemów Kaufmanna z głosem na początku kariery, to dodam jeszcze, że on tego wcale nie ukrywa, często o tym mówi w wywiadach, traktując to jako wskazówkę czy radę dla młodych adeptów śpiewu operowego. Zatem na jego przykładzie widać, że droga na operowy Olimp nie jest prosta i łatwa, W żadnym wpisie nie porównywałam nagrań Kaufmanna z nagraniami mu współczesnych np. Beczały, w za którym nie przepadam.
  18 maja 2015 r. w Filharmonii w Berlinie będzie można posłuchać Kaufmanna śpiewającego utwory z płyty "Du bist die Welt fur mich".
  Jola

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzę, że jesteś wielką wielbicielką Kaufmanna. To zrozumiałe :-))) Nikt tutaj ani przez moment nie twierdził, a jestem też przekonana, że i nikt z zaglądających na ten blog nie uważa, że droga na szczyty operowego śpiewu jest prosta i łatwa. Nie tylko Kaufmann jest tego przykładem.
   Dzięki za info o koncercie w Berlinie. Może ktoś z zaglądających tutaj ma wtedy wolne i skorzysta z możliwości :-))

   Usuń
 7. Ja ogólnie nie przepadam za tenorami. To nie jest normalny męski głos. To głos "godowy". Normalny męski głos, to baryton (co widać w chórach amatorskich, u nas 6 basów - barytonów, do tego 2 barytony, które są w stanie pociągnąć partie dla tenorów i tylko 2 młode faktyczne wysokie tenory). Nie rozumiem, dlaczego wszyscy sie tak "podniecają" tenorami. A może literalnie o to podniecenie chodzi. Im kogut wyżej i głośniej zapieje, tym więcej kur zdobędzie. Wybacz, to jest mój subiektywny, złośliwy punkt widzenia. I nawet czasem mnie jakiś tenor wzruszy. W tej chwili widzę, że pan Kaufman jest bardzo sympatyczny i ma przyjemną twarz. Niestety, ten mój podręczny laptopek ma tak słaby głośnik, że nie mogę dobrze usłyszeć śpiewu. A niemiecki jest niewygodny do śpiewania, nie tylko operowego, to fakt. Z drugiej strony nie lubię tłumaczeń oper na polski. W oryginale brzmią tak, jak powinny. Postaram się posłuchać Kaufmana, to przecież światowa czołówka . Pozdrawiam i zapraszam. To tekst z dedykacją dla Ciebie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak będziesz mogła posłuchać Kaufmanna na odpowiednim sprzęcie, usłyszysz, że jego tenor nie jest głosem "godowym" i nieraz przypomina baryton. Dlatego przyjemnie się go słucha :-) Bardzo dziękuję za dedykację, byłam, czytałam, jestem zachwycona :-)))

   Usuń
 8. Co za frywolny repertuar, no no... :) Facet rzeczywiście urokliwy i pewnie niejedną uwiódłby w 30 sekund, gdyby jej zaśpiewał "jesteś moim światem"...
  To w ogóle miłe, usłyszeć coś takiego, nawet jak deklarujący nie jest tak szelmowsko przystojny:)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 30 sekund, powiadasz? Ciekawe czy zdaje sobie z tego sprawę? ;-)

   Usuń
 9. Przystojna Szelma z niego, a głos, a uśmiech, ech... życie...
  j

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kompozycja doskonała? ;-)

   Usuń
  2. Dla zainteresowanych sztuką wokalną Jonasa Kaufmanna:

   5 kwietnia w TVP Kultura o godz. 16 10 będzie wyemitowany film z nagraniem koncertu, w którym Jonas Kaufmann śpiewa utwory z płyty "Du bist die Welt fuer mich". Koncert zarejestrowano w dawnym studiu radiowym radia NRD. Nie wiem, czy koncert będzie poprzedzony odautorskim komentarzem, ale warto obejrzeć, a przede wszystkim posłuchać.
   Jola

   Usuń
 10. Kompozycja ok, ale okładka i teledyski... Naftaliny nieco ]:-) przemieszanej ze świątecznymi programami niemieckimi z lat 90.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sadziłam, że to specjalnie wybrana konwencja w stylu retro. Mnie akurat odpowiada, bo nie wyobrażam sobie Kaufmanna (czy w ogóle muzyki klasycznej) w teledysku w stylu MTV ;-) A właściwie nie mam z czym porównywać, bo skupiam się raczej na brzmieniu niż obrazkach :-) Muzyka ma brzmieć a nie wyglądać ;-)

   Usuń
  2. O rany. No jasne, że to o muzykę chodzi, a teledysk to trzeci plan, sto procent - niemniej trudno go nie widzieć, jak już się ogląda, a nie tylko słucha, stąd komentarz.

   Ale duży wykrzyknik jest gdzie indziej: ej, czy jak coś nie jest pomarańczowe, to znaczy, że jest zielone?

   Usuń
  3. Jak jest zielone, to znaczy, że nie czerwone :-) Nie wiem, jaka jest odwrotność pomarańczowego ;-) Przecież piszę, ze nie am z czym porównywać, bo właściwie nie pamiętam nawet, kiedy oglądałam jakiś teledysk z inna muzyka niż klasyczna. Poza tym czy zdjęcia z sesji nagraniowej to teledysk? Nigdy tego w tych kategoriach nie rozpatrywałam, dla mnie to tylko informacja o przebiegu pracy nad nagraniem. Czasem ciekawa, bo widzę jak artysta pracuje nad ostatecznym efektem. Hmmm, naprawdę jakoś nie rozpatruję tego w jakichś innych kategoriach. No bo ja nie wiem, jak wyglądały świąteczne programy niemieckie lat 90 :-(

   Usuń