poniedziałek, 18 listopada 2024

Jeszcze starocie...

      A skoro było o pocztówkach, to ciąg dalszy bardziej literacki.  Będąc kiedyś w Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu zakupiłam pakiecik pocztówek. Jest wśród nich pocztówka z tekstem - rękopisem Roty


      Ale już pod koniec lat zaborów Rota była utworem bardzo popularnym i doczekała się wersji pocztówkowej z portretem autorki.  


pocztówka opublikowana w Wilnie przed 1916 r. 

     Kwestia pierwodruku była kilkakrotnie wyjaśniana. Szczególnie szczyci się publikacją "Gwiazdka Cieszyńska", w której tekst Roty ukazał się po raz pierwszy już w 1908 roku ze specjalną dedykacją od poetki. 


Poniżej skan strony z czasopisma "Gwiazdka Cieszyńska" z powyższym tekstem Roty - pierwsza drukowana wersja utworu z 7 listopada 1908 roku

Polona, domena publiczna

       Obrazu dopełnia rękopis Feliksa Nowowiejskiego z zapisem nutowym do tekstu Roty z 1910 roku. Rękopis znajduje się w zasobach Biblioteki Narodowej i jest eksponowany w Pałacu Rzeczypospolitej na Placu Krasińskich w Warszawie wśród innych rękopisów i starodruków. Miałam okazję oglądać ten rękopis. Oczywiście muzyka musiała zostać najpóźniej w pierwszej połowie 1910 roku skomponowana, gdyż Rota była po raz pierwszy publicznie śpiewana 15 lipca tegoż roku podczas odsłonięcia Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie  na pięćsetlecie bitwy pod Grunwaldem. Na stronie Polony natomiast znajdziemy publikację drukowaną zapisu nutowego z tekstem z 1920 roku. 


15 komentarzy:

  1. Tyle ważnych i ciekawych informacji. Dziękuję. W Żarnowcu nie byłam ale odwiedziłam kiedyś Muzeum Marii Konopnickiej w Suwałkach. Też było warto...
    Stokrotka

    OdpowiedzUsuń
  2. Rękopis Nowowiejskiego możesz też sama zobaczyć, jak tyle innych ...

    OdpowiedzUsuń
  3. Rękopisów nie widziałam, ale chodziłam do szkoły pod patronatem Konopnickiej...Straszną "dziurę w brzuchach" nam Nią wiercili...;o)

    OdpowiedzUsuń
  4. Jaką dziurę, toż to samo wchodzi do głowy..

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak się musi, to nie wchodzi...;o) Pierwsza zasada oporności...;o)

      Usuń
    2. dlatego najlepiej chcieć, przynajmniej starać się chcieć...

      Usuń
  5. Ten oryginalnie napisany tekst "Roty" był nawet zamieszczony w jakimś z moich podręczników. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  6. Wpadłaś do spamu... No właśnie, nie jest jakoś trudno dostępny...

    OdpowiedzUsuń
  7. Od zawsze miałam wpisany kod, że słowa Roty i melodia powstały jako całość równocześnie. Choć realnie wiedziałam że tak nie jest, ale tak bardzo zdają mi się jednością. Muzyka niesie tekst i odwrotnie.
    Zacną masz pamiątkę.

    OdpowiedzUsuń
  8. Bo właściwie prawie równocześnie, choć nie mogło tak być dosłownie, kto inny napisał słowa, kto inny muzykę...

    OdpowiedzUsuń
  9. Chodzi mi o to, że tekst i muzyka tworzą doskonałą harmonię🙂

    OdpowiedzUsuń
  10. Tak, rozumiem, i dlatego tak się to zharmonizowało w głowie i pamięci :-) Z drugiej strony patrząc, "Rota" funkcjonuje dzisiaj razem z muzyką i po prostu nie wyobrażamy sobie, że może być inaczej

    OdpowiedzUsuń
  11. Dopowiem jeszcze anegdotę... Kiedyś w kościele na zakończenie jakiejś mszy ksiądz zaintonował pieśń "Nie rzucim Chryste świątyń twych", której słowa napisane zostały do tej samej muzyki, co "Rota", i ludziom się pomieszało i po dwóch wersach pociągnęli słowami "Roty" : "Polski my naród, polski lud.." :-))

    OdpowiedzUsuń