Edward Elgar skomponował preludium symfoniczne Polonia w 1915 roku na zamówienie dyrygenta Emila Młynarskiego. Utwór zawiera liczne odniesienia do polskiej muzyki, cytaty ze znanych patriotycznych pieśni i kompozycji Chopina oraz Paderewskiego. W przypadku kompozycji Paderewskiego Elgar osobiście zwrócił się do polskiego kompozytora z prośbą o zgodę na wykorzystanie jego Fantazji polonezowej. Oczywiście zgodę uzyskał. Ostateczne więc w swojej kompozycji Elgar umieścił cytaty z:
* Warszawianki (Śmiało podnieśmy sztandar nasz w górę)
* Chorału (Z dymem pożarów)
* Fantazji polonezowej Paderewskiego
* Nokturnu g-moll Chopina
* Mazurka Dąbrowskiego
Niemal sto lat wcześniej, w 1836 roku uwerturę Polonia skomponował dwudziestotrzyletni Richard Wagner. Impulsem było powstanie listopadowe, a właściwie jego upadek i przemarsz przez Lipsk, gdzie Wagner mieszkał, tysięcy polskich patriotów udających się na emigrację. Wagner również wplótł cytaty z polskich pieśni patriotycznych do swojej kompozycji, a są to fragmenty pieśni Witaj, majowa jutrzenko, Litwinki, czyli Hymnu Legionistów Litewskich Karola Kurpińskiego oraz Mazurka Dąbrowskiego.
Zasoby Biblioteki Jagiellońskiej, domena publiczna
Wagner osobiście poznał polskich powstańców, w tym hrabiego Wincentego Tyszkiewicza oraz był świadkiem obchodów rocznicy trzeciomajowej zorganizowanych przez polskich emigrantów. Hrabia Tyszkiewicz był jednym ze spiskowców przygotowujących powstanie, a następnie dowódcą oddziałów powstańczych na Kijowszczyźnie i Podolu. Odznaczony Złotym Krzyżem krzyżem Virtuti Militari. Po upadku powstania wyemigrował do Belgii i Francji. Ok. 1848 roku wrócił do Polski i osiadł w Poznańskiem.
Przychodzę z przyjemnością do Twojej filharmonii 🎻
OdpowiedzUsuńDopiero będę ucztować 🙂
To takie dwa kilkunastominutowe kawałki, można sobie podzielić, nawet wskazane, żeby posmakować jednego i drugiego...
OdpowiedzUsuńWzniośle się zrobiło...;o)
OdpowiedzUsuńNo bo jest wzniośle... dziś, jutro...
OdpowiedzUsuńJa mam nagranie Trzylatków śpiewających Hymn...Wzniośle nie jest, ale z oczu ciągle mi kapie...;o)
UsuńTo musiało być przeżycie!
UsuńDo teraz nie wiem czy Tygrysek piękniej śpiewał, czy piękniej stał na baczność...;o)
UsuńPięknie ... słucham i słucham ...I jutro przyjdę posłuchać...
OdpowiedzUsuńStokrotka
Koniecznie jutro też
OdpowiedzUsuńJuż słucham...:-)
UsuńStokrotka
Super!
Usuń