sobota, 18 lipca 2015

Koniec epoki

     14 lipca, w święto narodowe Francji  kto śpiewa w Dwójce? Rozpoznaję, aczkolwiek z niepewnością: Jaroussky?  Jakżeby inaczej, tylko tej płyty jeszcze nie mam, więc nieosłuchana. A zaraz potem, oooo! znam ten głos.  Piotr Beczała? Świetnie, doprawdy świetnie! Tak, to Beczała. Aria z Białej damy Eugene Scribe`a do muzyki Francois Adriena Boieldieu :-) A potem słuchamy  koncertu Saint-Saensa z Gautierem Capuconem jako wiolonczelistą.  Gautier to młodsza połowa arcyzdolnego muzycznego rodzeństwa: starszy brat Renaud jest skrzypkiem. 
      15 lipca wieczór o Alanie Curtisie, który zmarł tego dnia we Florencji.  Amerykanin z pochodzenia, Europejczyk z wyboru, klawesynista z talentu,  zakochany w muzyce barokowej, czego dowodem założona przez niego orkiestra Il Complesso Barocco. Kończy się pewna epoka odkryć w muzyce dawnej. Jakiś Haendel, jakiś Rameau, jakiś Bach. Teraz już inni będą nam ich odkrywali. Inaczej. 
       

15 komentarzy:

  1. tak , to prawda, każde pokolenie odnajduje w przeszłości coś innego, inaczej ja rozpoznaję, w tym urok zmiennej ciągłości:))
    Jak Ty potrafisz słuchać!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. zwyczajnie, słucham gdy na nic więcej nie mam już siły ;-)

      Usuń
  2. głos ładny, ale wolę jej słuchać:)0
    Tyle w tej muzyce niedopowiedzeń i lekkości:))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ann Hallenberg jest rewelacyjną interpretatorką kantat. Słuchałam jej na żywo :-)

      Usuń
  3. Jesteś mistrzynią w odbiorze muzyki...
    :-)

    OdpowiedzUsuń
  4. Nie zachwyciła mnie. Pozdrawiam Notario. Ps. Założyłam profil na blogspocie, bo chciałam Was tam mieć /spora liczba mnie odwiedzających ma tam blogi/ i dlatego te "trudności" , za które przepraszam Cię. Teraz sie wyloguję i już będzie ok. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie ona, nie ona, ale muzyka?...

      Usuń
    2. Muzyka tak, piękna, wysłuchałam w całości.

      Usuń
  5. Na całe szczęście, że będą odkrywali, a i pewnie się jakie może z latami kolejne pojawią instrumenta, których barokowi twórcy nawet nie imaginowali... Przecie owi nawet uczciwego fortepianu nie znali i wszystko szło na klawesyn!
    Kłaniam nisko:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Barokowa muzyka na nowych instrumentach czy jeszcze jest barokowa?... Klawesyn cudownie brzmi pod rękami mistrza ;-)

      Usuń
  6. Noti ty jak nikt umiesz słuchać muzyki, jesteś mistrzynią!
    j

    OdpowiedzUsuń
  7. Matko Jedyna, jak to karkołomna aria! Jestem zachwycona! Muzyką i wykonaniem oczywiście. Pani Hallenberg wspaniale zaśpiewała Haendla.Do takich ozdobników trzeba specjalnej techniki śpiewania. Nie dziwie się, że rzadko wykonują barokowe opery. Są zbyt wymagające dla dzisiejszych śpiewaczek.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O tak, bardzo trudna i popisowa, dla mistrzów :-) Ann Hallenberg jest niezrównana :-)))

      Usuń