czwartek, 30 maja 2024

Świąteczna oprawa muzyczna

       Boże Ciało to potoczna nazwa Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, mającej kilkusetletnią tradycję. Pierwsze obchody miały miejsce w XIII wieku w Liege, ustanowione przez papieża Urbana IV w bulli Transiturus de hoc mundo w 1264 roku, jednakże powszechnie bullę ogłosił dopiero Jan XXII w 1317 roku i tę datę uznaje się za oficjalne wprowadzenie święta w całym Kościele.  Procesja do czterech ołtarzy stopniowo rozpowszechniała się przez kolejne sto lat. 

         Jak wszystkie wielkie święta uzyskało ono przez wieki muzyczna oprawę komponowaną przez różnych kompozytorów. Podstawą pieśni i sekwencji przeznaczonych na święto Bożego Ciała są teksty św. Tomasza z Akwinu napisane przez niego na polecenie papieża Urbana IV.  Są to między innymi do dzisiaj śpiewane Pange lingua, O sacrum convivum czy Lauda Sion Salvatorem. Do kompozytorów tworzących muzykę do tekstów św. Tomasz należeli np. Palestrina, Andrea Gabrieli, Mozart, Messiaen czy dzisiaj tworzących jak Kevin Allen. Niemniej najczęściej wykonywane są wersje chorałowe, tradycyjne jak poniżej w wykonaniu chóru sióstr zakonnych:


A tutaj O sacrum convivum w kompozycji Kevina Allena:


Pieśni na Boże Ciało mają też wersje bardziej - powiedziałbym - popowe. Nie w tradycyjnej tonacji chorałowej, chociaż do niej nawiązujące. Poniżej utwór Alma de Cristo w wykonaniu solistki i znanego zespołu Gregorian, myślę, że lżejszy do słuchania dla nieobytych z muzyką klasyczną. 

16 komentarzy:

  1. Chyba jednak wolę nasze polskie, tradycyjne pieśni. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Co kto lubi, ja lubię sięgać do początków i pierwotnych wersji z czasów renesansowej polifonii na przykład; w tym przypadku jednak teksty łacińskie mają wersje polskie, z polskim tekstem; sekwencja po polsku to "Chwal, Syjonie, Zbawiciela", O sacrum Convivum to polskie "O święta uczto, na której spożywa się Chrystusa" - część celebracji podczas mszy na Boże Ciało, "Alma de Cristo" to hiszpańska wersja modlitwy łacińskiej "Anima Christi" z XIV wieku, po polsku zaczyna się "Duszo Chrystusowa, uświęć mnie"

    OdpowiedzUsuń
  3. Można się u Ciebie duchowo uradować.
    Bardzo lubię chorały gregoriańskie, a ten siostrzyczek- śliczna kobieca wersja.
    Nasze majowe pieśni, i w ogóle wszystkie pieśni religijne polskie są przepiękne.

    OdpowiedzUsuń
  4. Cieszę się, że Ci się podoba, ludzi, którzy lubią tego typu muzykę i śpiew nie jest dużo, ja jestem wielbicielką muzyki klasycznej i opery

    OdpowiedzUsuń
  5. Tak, to pulsuje na Twoim blogu🙂

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuje, widzę, że robisz przegląd dawnych wpisów :-)

      Usuń
  6. Zostawiam to sobie na czas emerytury, żeby w spokoju... Już to widzę 😉

    OdpowiedzUsuń
  7. Na emeryturę odkładamy stanowczo za dużo planów, obawiam się, że będzie to czas bardziej zajęty niż teraz, gdy pracujemy ;-)

    OdpowiedzUsuń
  8. Tak, zawsze do Ciebie zaglądałam, bo... lubię, ale ostatnio takie przyspieszenie, albo ja wolniejsza, pewnie jedno i drugie😉 A tu u Ciebie tyle wspaniałości 💮
    I tylu komentatorów już nie ma, których blogi odwiedzałam, jaka szkoda. Czy pisze gdzieś jeszcze Azalia, Rodorek- bardzo lubiłam u Nich bywać.

    OdpowiedzUsuń
  9. Azalia zakończyła pisanie w dosyć dramatycznych okolicznościach, Rodorek chyba też zakończyła blog, wiem, że przez jakiś czas działała na Facebooku, ale to już kilka lat temu i nie wiem, co teraz robi i gdzie; tutaj też było więcej komentujących, ale jak widzisz, wykruszyli się

    OdpowiedzUsuń
  10. Dzięki, że mi napisałaś. Azalia była mi bliska.
    Kiedy mi zniknął Jej blog, strzelam, ale czy to możliwe... ok. 10 lat temu. Bardzo lubiłam u Niej bywać, czytałam gdy była jeszcze na Onecie. Szkoda.
    Jeżeli możesz, to przybliż, o jakie dramatyczne okoliczności chodzi.

    OdpowiedzUsuń
  11. Raczej tutaj publicznie bym nie chciała...

    OdpowiedzUsuń
  12. Rozumiem Cię Ontario🙋🏻‍♀️

    OdpowiedzUsuń
  13. Ten słownik, tak go trzeba pilnować.
    Przepraszam Notario😌

    OdpowiedzUsuń
  14. Napisz na notariaartem@gmail.com to Ci wyjaśnię, co wiem

    OdpowiedzUsuń
  15. Dzięki, napiszę...
    Jestem w fazie czuwania, śnij kolorowo🌟

    OdpowiedzUsuń